Gebze Koç Oto Ekspertiz, fren testi ekspertizliği için en gelişmiş teknolojiyi kullanır.

  • Balata kontrolü! Disklerin durumu ve kampana kontrolü.
  • Fren hidrolik kontrolü ve ölçüm raporlanması
  • Bilgisayarla fren testi yapılması ve raporlanması.
  • Fren sistemlerinin ve hortumların genel kontrolü.
  • El freni kontrolü ve el fren teli durumunun raporlanması.
0536 033 01 69 ya da BİZE ULAŞIN

Araçlarda Fren Bakımı

Araç sahiplerine öneriler!

Sürücüler Nelere Dikkat Etmelidir!

Bilindiği üzere frenler aracın güvenliği açısından en önemli akşamlardan birisidir. Bu yüzden frenlerin beklenmedik anlarda arıza çıkartmasını önlemek için sık aralıklarla fren bakımı yaptırmak gereklidir.

Fren Balataları Hangi Sıklıkla Değiştirilmelidir?
Açıkçası fren balatalarının değiştirilmesi için belirli bir zaman aralığı söz konusu değildir. Çünkü her aracın özellikleri, kullanıldığı yol şartları, sürücünün araç kullanma alışkanlıkları vb. etkenler farklı olduğundan dolayı fren balatalarının değiştirilmesi için genel bir zaman aralığı verilemez. Ancak yapılması gereken şey sıklıkla fren balatalarının kontrol ettirilmesidir. Çünkü işin ehli kimseler tarafından fren balatalarının belirli aralıklarla kontrol edilmesi durumunda herhangi bir arıza oluşmadan önce tespit edilerek oluşması önlenebilir.

Ayrıca fren balatalarını sürücüler kendileri kontrol ederlerse gözden bazı hatalar kaçabilir. Bu yüzden işin uzmanları tarafından kontrol yapılmalıdır.

Fren Hidroliği Hangi Zaman Aralığında Yenilenmelidir?
Fren hidroliğinin yenilenmesini araç üreticileri 2 ila 4 yıl arasında uygun görseler de işin uzmanları fren hidroliğinin her yıl yenilenmesi gerektiğini belirtmektedirler. Ayrıca fren hidroliği mutlaka işin ehli kimseler tarafından yapılmalıdır. Aksi halde fren aksamı zarar görebilir ve bu durum araç güvenliğini tehlikeye sokabilir.

Fren Mesafesinin Uzamasının Sebepleri Nelerdir?
Fren mesafesi çeşitli sebeplerle artabilir. Bu sebeplerden bazıları:
Lastik dişlerinin derinliğinin azalmış olmasıdır. Aşınmaya bağlı olarak artık tekerleklerin yol tutuşu azalmış olabilir. Bu yüzen fren mesafesi artar. Lastik havası da fren mesafesini etkileyen bir faktördür. Balataların eskimesi veya bitmesi durumunda da fren mesafesi uzar. Mevsime uygun seçilmeyen lastikler fren mesafesini uzatırlar. Fren ve debriyaja aynı anda basmak fren mesafesini kısaltırken, önce debriyaja sonra frene basmak fren mesafesini uzatacaktır.

TOP