Gebze Koç Oto Ekspertiz, süspansiyon testi ekspertizliği için en gelişmiş teknolojiyi kullanır.

  • Dört tekerleğin de minimum çekiş kuvveti ölçülür.
  • Minimum tutuş frekansı ve araç ağırlık ölçümleri yapılır.
  • Vibrasyon prensibi ile kuvvetin ölçülmesi yapılır.
  • EUSAMA kriteri testi yapılır ve raporda belirtilir.
  • Her bir tekerleğin ağırlık ölçümü yapılarak denge kontrolü raporlanır.
0536 033 01 69 ya da BİZE ULAŞIN

Araçlarda Süspansiyon Testi

Araç sahiplerine öneriler!

Sürücüler Nelere Dikkat Etmelidir!

Sarsıntıyı azaltmak için araç ile zemin arasına, yastıklama görevi yapan, elastik elemanların meydana getirdiği mekanik bir düzen. Süspansiyon düzeninde yay, amortisör ve lastik takozlardan faydalanılır. Otomobilin lastikleri dahi süspansiyon düzeninin bir parçasını teşkil eder.

Süspansiyonların tam randımanla çalışabilmesi için temelde iş birliğine girmek zorunda olduğu 5 farklı parça vardır. Bu parçalar; Yaylar, Amortisörler, Askı Sistemleri, Denge Çubukları ve Rotiller’dir. Şimdi bu 5 temel sistem hakkında gerekli detayları öğrenelim.

Süspansiyon sisteminde tekerler, çukur veya tümseğin seviyesine göre aşağı ya da yukarı hareket ederek arabaları düz bir sistemde tutar ve her engebede titremesini önler. Aslında süspansiyon sistemi, bu görevini yerine getirirken, bir nevi fırlatma sistemi şeklinde çalışır. Yaylara gelen darbeyi yumuşatır ve onu tam tersi yönde iletir. Böylece sarsıntının hissedilmemesini sağlar. Yolda araba ilerlerken, bu tür engebeler ve sarsıntılar durmadan devam eder. Böyle bir darbe geldiği anda süspansiyon bu darbeyi ters yöne iterken arabanın fırlatılmasını engelleyecek başka sistemlere de gerek vardır. İşte amortisörler de bu görevi görür.

TOP